fbpx

„Mladi beogradski pisac Miloš B. Tomaš, polako ali sigurno izrasta u vrsnog hroničara modernog Beograda. Kao i u svojim prethodnim romanima, pisac i ovde stoji na čvrstom beogradskom tlu opisujući ga, ovoga puta, iz vizure stranca i došljaka.  Svojim novim romanom Kineski san, iz perspektive ambicioznog tinejdžera iz Kine, Denga Sjaopinga, Tomaš priča jednu univerzalnu, slojevitu i vešto vođenu socijalnu dramu, baveći se nama tako bliskom tematikom – seobama.

Nijansirano obilje eventualnih društveno-socialno-političkih iščitavanja, sa suptilno iscrtanim slikama surove i, samo naizgled, prozaične svakodnevnice, proživljene i promišljene bićem jednog 17-to godišnjeg došljaka iz Kine, može vas na neko od prvih čitanja smestiti na relaciju između Uelbekovog Pokoravanja i Uskokovićevih Došljaka.“

Mladen Milosavljević, režiser, urednik časopisa Omaja

 

„Za razliku od svog prethodnog, istorijskog romana Endemske vrste, pisac mlađe generacije, Miloš B. Tomaš, u svojoj najnovijoj knjizi govori o svetski aktuelnim temama, migracijama i kapitalizmu, na izuzetan, gotovo filmičan način. Mladog kineskog skejt-pankera, Denga Sjaopinga, Tomaš vodi putevima zemlje-neba-čoveka polazeći od jalovog Pingšun naselja, preko Fuđijena, Beograda, Šangaja… Kako je mali skejter, kradljivac uglja, postao ono što je želeo – ‘neko i nešto’ prolazeći bezdušnim i okrutnim kapitalističkim stazama, utabanim dugom tradicijom kriminala, a vođen snažnim genetskim porivom, saznajemo u priči o njegovoj unutrašnjoj borbi, o individualnom i kolektivnom moralu i o golim egzistencijalnim, ali i ljutim ekonomskim borbama za opstanak.

Pored egzotike koju sa sobom donosi Istok, najveći utisak na čitaoca ostavlja univerazlnost ljudske patnje, iskušenja i unutrašnje borbe.“

Tijana Janković-Jevrić, urednik magazina Looker Weekly

Kineski san

850 rsd 765 rsd
Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi poboljšao vaše iskustvo. Korišćenjem ovog sajta prihvatate našu Politiku privatnosti.