fbpx

ŽIVOT UPUTSTVO ZA UPOTREBU – Žorž Perek

,,Još jedan primer onoga što zovem “hiper roman” je Život uputstvo za upotrebu Žorža Pereka, vrlo dugačak roman, no napravljen od mnogo priča koje se presecaju (nije slučajno njegov podnaslov romani, u množini), oživljavajući tako zadovoljstvo velikih Balzakovih ciklusa.
Mislim da je ova knjiga, koja je izašla 1978. u Parizu, četiri godine pre autorove smrti u 46. godini, poslednji pravi događaj u istoriji romana. I to iz mnogo razloga: beskrajan plan koji se ispunjava, novina književnog izraza, kratak pregled prozne tradicije i enciklopedijski zbir znanja koja oblikuju sliku sveta, osećanje današnjice koja se sastoji od nagomilane prošlosti ali i od vrtoglavice nad ponorom, istovremeno prisustvo ironije i straha, sve u svemu, zbog načina na koji izvođenje jednog strukruralnog projekta i ono neuhvatljivo u poeziji postaju jedno.”

Italo Kalvino  Američka predavanja

STONER – Džon Vilijams

Ispripovedan kao životopis običnog čoveka, univerzitetskog profesora Vilijama Stonera, ovaj savršeno napisan roman je portret američkog 20. veka i dirljiva priča o ljudskoj egzistenciji i humanosti.
Vilijam Stoner je krajem 19. veka rođen u siromašnoj farmerskoj porodici u Misuriju. Na nagovor roditelja i s njihovim velikim odricanjem, on odlazi da studira poljoprivredu na Univerzitetu Kolambija kako bi unapredio imanje. Ali život će ga odvesti u drugom smeru. Stoner se zaljubljuje u englesku književnost, doktorira, postaje profesor i ulazi u sasvim drugačiji svet od onog iz kojeg je potekao.

AKO JEDNE ZIMSKE NOĆI NEKI PUTNIK – Italo Kalvino

„Ako jedne zimske noći neki putnik“ jeste roman o čitanju i roman o životu. U njemu Kalvino demistifikuje sam nastanak književnog dela i ukazuje na povezanost čitaoca i dela koje čita i čitalačko razumevanje koje gradi smisao samog dela. Na taj način je izrazio jedan od glavnih poetičkih usmerenja postmodernizma, ali i otvorio neke od tema kao što je (ne)mogućnost objektivnog saznavanja stvarnosti ili slagalice kao koncepta izgradnje i života i i književnog dela.
Roman se može čitati kao potraga za odgovorom na večno pitanje zašto čitamo književna dela.

Junaci romana, Čitatelj i Čitateljka, sreću se u knjižari, oboje sa željom da pronađu nastavak romana koji su započeli da čitaju a koji je greškom izdavačke kuće prekinut na pola, umetanjem tabaka nekog drugog romana. Avantura čitanja vodiće ovo dvoje mladih ljudi iz romana u roman, kao kroz spiralu koja se nikada ne završava. Svaki roman koji započinju da čitaju predstavljaće svojevrsnu raskrsnicu na njihovom ličnom životnom putu. Preplitanje života i književnosti očituje se u ovom romanu slikom multiplikovanih romana, čiji završetak je nedostupan junacima sve dok ne spoznaju da su oni samo junaci svih tih romana koje čitaju i da samo oni mogu da utiču na razvoj radnje i na sam (srećni) završetak kojem toliko teže.

SATURNOVI PRSTENOVI – V. G. Zebald

Saturnovi prstenovi je možda najznačajnije delo proslavljenog nemačkog pisca V. G. Zebalda, objavljeno 1995. godine. Ni roman, ni putopis, ovo delo napisano je kao ispovest neimenovanog pripovedača sa njegovih šetnji po Safolku. Nastojeći u prvoj meri da opiše mesta koja posećuje i ljude koje sreće, autor tokom ovih narativnih šetnji razmišlja o nekim važnim poglavljima istorije i kulture i o temema iz književnosti.

Zebald je pisac koji magijskom veštinom i odmerenim esejističkim uvidima spaja romaneskno pripovedanje sa putopisnom prozom, unoseći u nju elemente autobiografije, mita, istorisjkih zapisa, političkih razmišljanja. Uz to, svet Saturnovih prstenova ne iskazuje se samo rečima, već fotografije i crteži čine njegov sastavni deo.

Čitanje Zebalda predstavlja prvorazredni doživljaj zaranjanja u najbolju moguću prozu celokupne evropske književnosti 20. veka

Komplet ZA SVA VREMENA

Originalna cena je bila: 5,060 rsd.Trenutna cena je: 3,560 rsd.

Komplet najznačajnijih naslova iz naše biblioteke ZA SVA VREMENA

Nema na zalihama

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi poboljšao vaše iskustvo. Korišćenjem ovog sajta prihvatate našu Politiku privatnosti.