
Seča šume (Tomas Bernhard)
3. jun 2026.
Partenopa (Paolo Sorentino)
3. jun 2026.Vitgenštajnov nećak (Tomas Bernhard)
Delom memoarska proza, a delom fikcija, Vitgenštajnov nećak istovremeno je meditacija o umetnikovoj borbi da sačuva čvrsto uporište u svetu koji je skrenuo u neshvatljivom pravcu i dirljiv oproštaj od jednog stvarnog prijateljstva.
990 rsd
Na zalihama
Vitgenštajnov nećak je delimično autobiografski roman, s podnaslovom „Jedno prijateljstvo“, i to jeste knjiga o prijateljstvu pisca s gotovo genijalnim, ali poludelim nećakom čuvenog filozofa Ludviga Vitgenštajna.
Godina je 1967. U odvojenim krilima jedne bečke bolnice, dvojica muškaraca leže prikovani za krevet. Pripovedač, Tomas Bernhard, boluje od teške plućne bolesti, dok njegov prijatelj Paul, sinovac slavnog filozofa Ludviga Vitgenštajna, prolazi kroz jedan od svojih periodičnih napada ludila.
Kako njihovo nekada površno prijateljstvo postaje sve prisnije, u romanu Vitgenštajnov nećak ova dvojica ekscentričnih ljudi počinju jedan u drugome da pronalaze mogući protivotrov osećanjima beznađa i svesti o sopstvenoj smrtnosti — duhovnu bliskost oblikovanu zajedničkom strašću prema muzici, neobičnim smislom za humor, gađenjem prema malograđanskom Beču i strahom pred smrću.
Pogledaj ostale romane Tomasa Bernharda ovde.
| Izdavač | LOM |
|---|---|
| Godina izdanja | 2015 |
| Broj strana | 116 |
| Prevod | Sanja Karanović |
| Povez | Mek |
| Dimenzije | 21cm |
| ISBN | 978-86-7958-100-6 |
Povezani proizvodi
-
Čitaoci iz Brouken Vila preporučuju
1,210 rsdOriginalna cena je bila: 1,210 rsd.1,000 rsdTrenutna cena je: 1,000 rsd. -
Čuvari građanskog dobra
700 rsdU ovom romanu autorka se bavi provokativnom temom: opisuje češku realnost iz prespektive „pobeđenih“, onih koji su bili na drugoj strani prilikom promene režima 1989. Pričajući priču o svojoj porodici, junakinja evocira, sada zaboravljen i odbačen, svet socijalizma, odrastanje u čehoslovačkom veštačkom gradu Krakovu, izgrađenom za porodice fabričkih radnika. Raskol u porodici, opredeljivanje za komunizam i protiv njega, rezultiraće razgradnjom, istom kao i u društvu. Novine
koje su nastupile sa promenom sistema, junakinja vidi kao loše. Ono što je nekada uz svu materijalnu oskudnost bio duh građanske solidarnosti, izgrađivanja životnog okruženja, čvrst moral, sada je sa prodorom stranog kapitala postalo borba za bogaćenje, otimanje, strah za egzistenciju…
Presecajući diskretnim humorom i samoironijom inače ozbiljan ton pripovedanja, autorka postupno izgrađuje uverljivu, emotivno proživljenu i društveno osvešćenu sliku sveta, koja suočava „ono nekad“ i „ovo sad“, ušuškani socijalizam i beskrupulozni kapitalizam. -
Povratak kući (Bernhard Šlink)
Ocenjeno sa 4.00 od 51,210 rsdPovratak kući nudi razgranatu, kompleksnu naraciju sazdanu od matrica obrazovnog, ljubavnog i detektivskog romana i psiho drame. Tu složenu građu, kroz koju se mozaički sastavlja slika ratne, posleratne i savremene Nemačke, Šlink strukturira oko okosnice romana – priče o povratku kući.
Povratak kući nemačkog vojnika zarobljenog u Sibiru je isprva fikcija u fikciji, tema romana za koji se junak u detinjstvu opsesivno vezuje, ali čiji kraj ne saznaje. Potraga za krajem priče, mnogo godina kasnije, pretvoriće se u potragu za njenim autorom i nehotično ulaženje u trag pustolovne životne putanje vlastitiog oca. Time Šlink stupa na teren Čitača i istražuje za Nemačku još uvek bolnu relaciju između očeva, obeleženih zločinima naiconalsocijalizma, i sinova, pozvanih da sude ili opraštaju.





Recenzije
Još nema komentara.